Меđunаrоdnе еkоnоmskе i finаnsiјskе instituciје | seminarski diplomski

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Меđunаrоdnе еkоnоmskе i finаnsiјskе instituciје". Rad ima 12 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati OVDE.


СЕМИНАРСКИ РАД
Предмет: Монетарне и јавне финансије
Тема: Меđunаrоdnе еkоnоmsk е i finаnsiјsk е instituciје
Професор: Студент:
САДРЖАЈ
САДРЖАЈ 2
УВОД 3
1. Међународни монетарни фонд (ММF) 4
1.1. Циљеви оснивања ММF-а 4
1.2. Периоди развоја 5
1.3. Значајније одредбе Статута ММФ-а 7
Група Светска банка (World Bank Group) 8
2.1 МЕЂУНАРОДНА БАНКА ЗА ОБНОВУ И РАЗВОЈ (IBRD) 9
2.2 МЕЂУНАРОДНА ОРГАНИЗАЦИЈА ЗА РАЗВОЈ (IDA) 10
2.3. МЕЂУНАРОДНА ФИНАНСИЈСКА КОРПОРАЦИЈА (IFC) 11
2.4. МУЛТИЛАТЕРАЛНА АГЕНЦИЈА ЗА ИНВЕСТИЦИОНЕ ГАРАНЦИЈЕ (МIGA) 12
2.5. МЕЂУНАРОДНИ ЦЕНТАР ЗА РЕШАВАЊЕ ИНВЕСТИЦИОНИХ СПОРОВА (ICSID) 12
3. Светска трговинска организација (WТО) 13
ЗАКЉУЧАК 14
ЛИТЕРАТУРА 15
УВОД
Ако упоредимо тренутну економску политику и акције са онима које су претходиле II Светском рату, очигледно је да је дошло до значајног напретка у начину, количини и значају међународне економске сарадње. Иако је у послератном периоду економска помоћ индивидуалних земаља била од кључне важности, данас се највећи део економске сарадње спроводи кроз институционализоване споразуме.
Изграђен на мрежи међународних економских институција и промени идеја о односима између држава, нови, скоро глобални поредак, је успостављен у међународним економским односима. Овај нови поредак препознаје пуну запосленост, економску стабилност и увећање и одржавање националног богатства као легитимне циљеве међународне економске политике.
У својим напорима да достигну и задрже економску и финансијску стабилност, унапреде међународну трговину и смање сиромаштво, државе се пријављују за чланство у међународним економским институцијама и организацијама.
Овај рад се бави настанком, организацијом и улогом најважнијих економских институција које делују на светском нивоу и окупљају већину земаља света.
Bretton Woods је град који је постао познат због Међународне монетарне конференције која је одржана у овом граду 22. јула 1944. када су створене следеће организације :
Међународни монетарни фонд ММФ и
Међународна банка за обнову и развој или Светска Банка .
Ове организације су створене с циљем да се регулише систем међународних плаћања и да се уопште регулишу валутни и економски односи у свету. Обе организације регулишу међународна плаћања и финансирања , но ММФ је више окренут давању краткорочних кредита за финансирање неравнотежа у платним билансима земаља чланица , а Светска Банка на одобравање дугорочних кредита за финансирање базичних развојних инвестиција.
У раду конференције у Bretton Woodsu учествовало је 44 земаља , а данас ММФ броји 184 земаља чланица , док их је нешто мање у Светској Банци . О раду ММФ и WBG одлучују земље чланице . Свака земља има гласа колико уложи новца па тако најважније одлуке доносе 7 најбогатијих:
...

CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU: WWW.MATURSKIRADOVI.NET